Portalen för Umeå - kommun, universitet och näringsliv

Startsida

Sök i portalen och umea.se/kommun

Besökare

Sök i portalen och umea.se/kommun

Välj IT Umeå

Make IT är ett nätverk som jobbar för att öka IT-intresset hos unga i Umeå. IT-branschen växer, vi behöver fler som pluggar och arbetar med IT. I Make IT ingår IT-företag i Umeå, Umeå universitet och Umeå kommun. Samordnare är Umeå Näringslivsservice.

IT-nyheter från Umeåregionen

InfoTech Umeå rapporterar dagligen om allt från intressanta bolag och aktiviteter till andra IT-relaterade nyheter. Ta del av nyheterna på www.infotechumea.se

Film med en del av resultatet av projektets IT-sommarjobb 2012

Hör av dig till oss om du vill veta mer:

Umeå kommun Näringsliv
Tommy Eriksson
tommy.eriksson.2@umea.se

Acino
Johan Tjäder
johan.tjader@acino.se

Jon Granberg
jon.granberg@acino.se

Mattias Gunnarsson mattias.gunnarsson@acino.se

Arctic Game Lab
Mattias Wiking mattias@mattiaswiking.com

CGI
Nils-Petter Augustsson
nils.petter.augustsson@cgi.com

Cinnober
Jonas Engman
jonas.engman@cinnober.com

Anna Henningsson
anna.henningsson@cinnober.com

Codemill
Annica Lindström
annica.lindstrom@codemill.se

Hi5
Birgit Breinholder
birgit.breinholder@hi5.se

Stefan Lundin
stefan.lundin@hi5.se

Institutionen för Datavetenskap, Umeå universitet
Thomas Mejtoft
thomas.mejtoft@umu.se

ITS, Umeå universitet
Ali Foroutan Rad
ali.foroutan-rad@umu.se

Knowit
Erik Johansson
erik.johansson@knowit.se

Paradox Interactive
Christofer Stegmayr
christofer.stegmayr@paradoxplaza.com

Jenny Österlund
jenny.osterlund@paradoxplaza.com

Poolia
Nils Hultin Kuhlefelt Nils.Hultin@poolia.se

Rebecca Pettersson rebecca.pettersson@poolia.se

Skatteverket IT
Sanna Ågren
sanna.agren@skatteverket.se

Sogeti
Anders Wink
anders.wink@sogeti.se

SpacetimeCommuniations
Ingrid Westman
ingrid.m.westman@gmail.com

Tieto
Patrik Jonsson
patrik.jonsson@tieto.com

Rolf Konradsson rolf.konradsson@tieto.com

Umeå kommun, grundskolan
Claes Emteryd
claes.emteryd@umea.se

Umeå kommuns IT-funktion
Erika Lindvall
erika.lindvall@umea.se

Umeå universitet, Programrådsordförande för ämneslärare
Karolina Broman
karolina.broman@umu.se

Västerbottens läns landsting
Johannes Hörnberg
johannes.hornberg@vll.se

Umeå kommuns webbplats
Turistbyrå
Umeå universitet
Umeå kommunföretag