Portalen för Umeå - kommun, universitet och näringsliv

Startsida
Besökare

Sök i portalen och umea.se/kommun

Välj IT Umeå

Make IT är ett nätverk som jobbar för att öka IT-intresset hos unga i Umeå. IT-branschen växer, vi behöver fler som pluggar och arbetar med IT. I Make IT ingår IT-företag i Umeå, Umeå universitet och Umeå kommun. Samordnare är Umeå Näringslivsservice.

IT-nyheter från Umeåregionen

InfoTech Umeå rapporterar dagligen om allt från intressanta bolag och aktiviteter till andra IT-relaterade nyheter. Ta del av nyheterna på www.infotechumea.se

Film med en del av resultatet av projektets IT-sommarjobb 2012

Hör av dig till oss om du vill veta mer:

Umeå Näringslivsservice
Åsa Fällman
asa.fallman@umea.se

Acino
Johan Tjäder
johan.tjader@acino.se

CGI
Nils-Petter Augustsson
nils.petter.augustsson@cgi.com

Cinnober
Mats Wikström
mats.wikstrom@cinnober.com

Codemill
Annica Lindström
annica.lindstrom@codemill.se

Hi5
Birgit Breinholder
birgit.breinholder@hi5.se

Institutionen för Datavetenskap, Umeå universitet
Thomas Mejtoft
thomas.mejtoft@umu.se

ITS, Umeå universitet
Ali Foroutan Rad
ali.foroutan-rad@umu.se

Knowit
Erik Johansson
erik.johansson@knowit.se

NTI gymnasiet
Sarah Stridfeldt
sarah.stridfeldt@umea.nti.se

Paradox Interactive
Christofer Stegmayr
christofer.stegmayr@paradoxplaza.com

Sogeti
Johannes Hörnberg
johannes.hornberg@sogeti.se

SpacetimeCommuniations
Ingrid Westman
ingrid@spacetime.se

Svenska Försäkringsfabriken
Richard Boström
richard.bostrom@forsakringsfabriken.se

Tieto
Patrik Jonsson
patrik.jonsson@tieto.com

Umeå kommun, grundskolan
Claes Emteryd
claes.emteryd@umea.se

Umeå kommuns IT-funktion
Erika Lindvall
erika.lindvall@umea.se

Umeå kommuns webbplats
Turistbyrå
Umeå universitet
Umeå kommunföretag