Startsida Umeå kommun
Politiska partier

Här hittar du kontaktuppgifter till politiska partier som finns representerade i kommunfullmäktige i Umeå. Alla partier har en gruppledare och flera av dem har dessutom politiska sekreterare som hjälper de förtroendevalda i kommunen i det politiska arbetet.

Mandatfördelning i kommunfullmäktige

Socialdemokraternas logotyp

Socialdemokraterna

Umestan hus nr 4
Box 3158
903 04 Umeå

090-15 65 95

expen@umesosse.se

www.umesosse.se

Gruppledare:

Hans Lindberg
070-589 01 66
hans.lindberg@umea.se

Politiska sekreterare:

Helena Smith (föräldraledig)

Robin Enander
070-400 74 30
robin.enander@umea.se

Moderaternas logotyp

Moderaterna

Kungsgatan 42
903 30 Umeå

090-14 20 45

vasterbotten@moderat.se

moderaterna.se/vasterbotten

Gruppledare:

Anders Ågren
090-16 23 17
070-341 67 64
anders.agren@umea.se

Politisk sekreterare:

Pasi Huikuri
072-722 37 77
pasi.huikuri@umea.se

Centerpartiets logotyp

Centerpartiet

Skolgatan 48
903 27 Umeå

090-77 66 55

umea@centerpartiet.se

www.centerpartiet.se/umea

Gruppledare:

Mattias Larsson
090-14 57 24
070-682 17 19
mattias.larsson@umea.se

Politisk sekreterare:

Maja Westling
070-772 88 76
maja.westling@umea.se

Kristdemokraternas logotyp

Kristdemokraterna

Östra Kyrkogatan 14A
903 30 Umeå

090-13 70 72

umea@kristdemokraterna.se

www.umea.kristdemokraterna.se

Gruppledare:

Veronica Kerr
090-17 89 42
070-259 55 95
veronica.kerr@umea.se

Politisk sekreterare:

Vakant

Feministiskt initiativ, logotyp

Feministiskt initiativ

umea@feministisktinitiativ.se

fiumea.wordpress.com

Gruppledare:

Saašha Metsärantala
saasha@feministisktinitiativ.se

Politisk sekreterare:

Vakant

Folkpartiets logotyp

Liberalerna

Skolgatan 48
903 27 Umeå

090-77 50 05

vasterbotten@liberalerna.se

www.liberalerna.se/lansforbund/vasterbotten

Gruppledare:

Peder Westerberg
070-617 90 01
peder.westerberg@umea.se

Politisk sekreterare:

Björn Kjellsson
070-618 73 30
bjorn.kjellsson@umea.se

Vänsterpartiets logotyp

Vänsterpartiet

Nydalavägen 2 C
903 38 Umeå

090-13 66 12

umea@vansterpartiet.se

umea.vansterpartiet.se

Gruppledare:

Ulrika Edman
073-843 01 07
ulrika.edman@umea.se

Politisk sekreterare:

Hanna Larsson
070-611 75 35
hanna.larsson@umea.se

Miljöpartiets logotyp

Miljöpartiet

Stadshuset
Skolgatan 31A
901 84 Umeå

090-16 30 35

umea@mp.se

www.mp.se/umea

Gruppledare:

Nasser Mosleh
090-16 30 35
070-699 01 34
nasser.mosleh@umea.se

Politisk sekreterare:

Gabriel Farrysson
073-727 43 81
gabriel.farrysson@umea.se

Arbetarpartiets logotyp

Arbetarpartiet

Pedagoggränd 5A
Box 7003
907 02 Umeå

090-19 47 34

info@arbetarpartiet.se

www.arbetarpartiet.se

Gruppledare:

Jan Hägglund
070-293 74 61
info@arbetarpartiet.se

Politisk sekreterare:

Tomas Westerström
073-540 02 63
info@arbetarpartiet.se

Sverigedemokraternas logotyp

Sverigedemokraterna

umea.sd.se

Gruppledare:

Petter Nilsson
petter.nilsson.2@umea.se

Politisk sekreterare:

Marcus Bornemisza
070-240 89 30
marcus.bornemisza@umea.se

Kontakt

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00

Kontaktvägar

Genvägar

Umeå är en kulturstad i Europa. Här finns två universitet, ett livskraftigt näringsliv och ett attraktivt utbud av kultur och fritid.
Umeå kommun är regionens största arbetsgivare. Med gemensamma krafter skapar vi välfärd och samhällsnytta för kommunens invånare.