Startsida Umeå kommun

Sociala medier

 

Du kan följa Umeå kommun och prata med oss i olika sociala medier. Här nedan listas kanaler/konton som vi använder: Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Flickr, Linkedin och Bloggar.

Vi hanterar inte ärenden som rör enskilda individer i sociala medier. Den typen av inlägg tas bort, liksom inlägg och kommentarer som är olämpliga eller kränkande.

Om du vill göra en felanmälan, använd istället formulär eller app. Då skickas ärendet till rätt avdelning direkt.

Kontakt

Har du frågor om Umeå kommuns sociala mediekanaler, kontakta kommunikationsfunktionen.

Facebook

Kanal

Information

Kontaktpersoner

Umeå kommun

Umeå kommuns officiella Facebooksida

Håkan Göransson
hakan.goransson@umea.se

Aktrisen vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Birgit Edström

Anhörigstöd

Tips och råd för dig som vårdar en anhörig

Riitta Päivärinta
riitta.paivarinta@umea.se

Athena fritidsgård


Jan Samuelsson
jan.samuelsson@umea.se

Backens familjecentral

Information om aktiviteter, riktat till besökare

Bengt Åström
bengt.g.astrom@umea.se

Berghems vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Jennifer Karlsson
jennifer.karlsson@umea.se

Bokbussen

Filial till Umeå stadsbibliotek

Astrid Jonsson
astrid.b.johansson@umea.se

Bruksbackens vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Barbro Alatalo Johansson

Demensteamet



Dragonens vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Annelie Nordin
annelie.nordin@umea.se

Dragonskolan

 

Erik Forsell
erik.forssell@umea.se

Energi- och klimatrådgivningen

Miljö- och hälsoskydds Facebooksida för klimat- och energirådgivning

Johan Sandström
johan.sandstrom@umea.se

Eriksdals vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Tina Lundvik
tina.lundvik@umea.se

Ersboda vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Jessica Strömqvist
jessica.stromqvist@umea.se

Familjehemscentrum

Information till familjehem samt intresserade av att bli familjehem

Åsa Marklund
asa.marklund.soc@umea.se

Familjepeppen

Föräldrastöd i samverkan i Umeå­regionen

Sara Stenberg
sara.stenberg@umea.se

Forslundagymnasiet


Siv Andersson
siv.andersson@umea.se

Fridhemsgymnasiet


Maria Hedberg
maria.hedberg@umea.se

Fritid för alla Umeå

Fritid för allas aktiviteter

Malin Olofsson
malin.olofsson@umea.se

Anneli Karlsson
anneli.a.karlsson@umea.se

Fritidsspanare på Haga



Fältgruppen, Socialtjänsten



Föreningsbyrån

Om föreningsbyråns tjänster

Stefan Hildingsson
stefan.hildingsson@umea.se

Grubbebiblioteket

Bibliotek på intraprenad under kultur­nämnden

Jenny Berggren
jenny.berggren@umea.se

Hagaborg - Haga vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Ingrid Elmnert
ingrid.elmnert@umea.se

Hamnmagasinet, Ungdomens hus


Emma Skog
emma.skog@umea.se

Hartvigsgården


Jan Samuelsson
jan.samuelsson@umea.se

Hemgårdens äldrecenter

Information till närstående

Susanna Stenlund
susanna.stenlund.soc@umea.se

Ulla Åkerström
ulla.akerstrom@umea.se

Sara Bergfors
sara.bergfors@umea.se

Melissa Jamalde
melissa.jamalde@umea.se

Hikikomori Umeå



Holmsund/Obbola familjecentral



Holmsunds bibliotek

Holmsundsbibliotekets verksamhet och tjänster

Hanna Widman
hanna.widman@umea.se

Holmsunds vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Kåre Thellbro
kare.thellbro@umea.se

Linda Alm Holmgren
linda.alm.holmgren@umea.se

Hörnefors bibliotek



Hörnefors centralskola



Hörnefors ungdomsgård



Kedjans aktivitetscentrum


Göran Lindh
goran.lindh@umea.se

Sari Vihtari
sari.vihtari@umea.se

Kulturcentrum för barn och unga i Umeå



Kvinnohistoriskt museum

 


Mariehemsbiblioteket



Mariehemsgården Fritid Unga


Linda Johansson
linda.johansson@umea.se

Ulrik Wemmenhed
ulrik.wemmenhed@umea.se

Marielunds vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Lisette Hellgren
lisette.hellgren@umea.se

Erica Nilsson
erica.nilsson@umea.se

Midgårdsskolan


Therése Swärd
therese.svard@umea.se

Minabibliotek.se

Umeåregionens bibliotekssamarbete

Anna Östman
anna.ostman@umea.se

Anna Sahlén
anna.sahlen@umea.se

Navet


Lisa P Rehn
lisa.rehn@umea.se

Personlig assistans

Information om verksamheten samt relevanta nyheter inom assistans­området.

Sara Rosberg
sara.rosberg@umea.se

Program i Väven



Prästsjögården vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Helen Mosten
helen.mosten@umea.se

Regnbågsbiblioteket, The Rainbow Library


Christer Edeholt
christer.edeholt@umea.se

Maria Lindgren
maria.lindgren@umea.se

Returbutiken



Ropstugan ungdomsgård

Ungdomsgård i Holmsund

Emma Nilsson
emma.k.nilsson@umea.se

Samisk seniorträffpunkt

Information om träffpunkten

Camilla Törnroos
camilla.tornroos@umea.se

Sfi-skolan



Sjöbacka vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Susanne Sparby
susanne.sparby@umea.se

Sjöfrugården Tomtebo


Gerda Berglund
gerda.berglund@umea.se

Sjöjungfruns vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Jeanette Sandström
jeanette.sandstrom@umea.se

Skräddaren vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Annika Björkman
annika.bjorkman@umea.se

Camilla Forsmark
camilla.forsmark@umea.se

Solbackens vård- och omsorgsboende



Solgårdens vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Anneli Taflin
anneli.taflin@umea.se

Kristina Jonsson

Storsjöhallen


Bia Vennberg
bia.vennberg@umea.se

Sävar fritidsgård


Gerda Berglund
gerda.berglund@umea.se

Sävar simhall


Lisa P Rehn
lisa.rehn@umea.se

Tegs centralskola



Tegs fritidsgård



Tegs äldrecenter

Information till närstående

Åsa Pålsson Stråe
asa.palssonstrae@umea.se

Mona Bosson
mona.bosson@umea.se

Tegsbiblioteket



Tomtebo vård- och omsorgsboende

Information till närstående

Susanne Vennberg Jakobsson
susanne.v.jakobsson@umea.se

Tomtebogårds förskola och skola



Tre trappor



Träffpunkten Tavelsjö



Ubmeje

Lagen om nationella minoriteter och minoritetsspråk

Peter Steggo
peter.steggo@umea.se

Umea.se/ung

 

Gerda Berglund
gerda.berglund@umea.se

Umebrå

Umeå kommuns brotts- och drogförebyggande råd

Sara Stenberg
sara.stenberg@umea.se

Umedalens bibliotek



Umelagun


Lisa P Rehn
lisa.rehn@umea.se

Umeå 2014

Kulturhuvudstadssatsningens
Facebooksida, används inte längre

Robert Rösth
robert.rosth@umea.se

Umeå stadsbibliotek

 

Anette Lindström
anette.lindstrom@umea.se

Maud Sandström
maud.sandstrom@umea.se

Maria Forssén
maria.forssen@umea.se

Sara Johansson
sara.johansson@umea.se

Christer Edeholt
christer.edeholt@umea.se

Ungdomstorget Umeå


Veronica Johansson
veronica.johansson@umea.se

Vallabadet


Sofia Persson
sofia.persson.2@umea.se

Visit Umeå

Visit Umeå är turistcenter och informerar om evenemang och besöksmål i Umeåregionen.

Kristina Thelin
kristina.thelin@umea.se

Tinna Sandström
tinna.sandstrom@umea.se

Erja Back
erja.back@umea.se

Hanna Sondell
hanna.sondell@umea.se

Viva komvux



Viva vägledning

Studie- och yrkesvägledning för vuxna


Ålidhems fritidsgård

 


Ålidhems kultur- och resurscentrum



Äppelhyllan



Öppen förskola Ersboda



 

Twitter

Kanal

Information

Kontaktpersoner

Umeå kommun

Umeå kommuns officiella twitter-flöde

Håkan Göransson
hakan.goransson@umea.se

Dragonskolan

Allanropet

Erik Forsell
erik.forssell@umea.se

Forslundagymnasiet

 

Siv Andersson
siv.andersson@umea.se

Minabibliotek.se

Umeåregionens bibliotek delar med sig av två boktips varje vecka.

Anna Östman
anna.ostman@umea.se

Anna Sahlén
anna.sahlen@umea.se

Naturskolan

 

Hans Lindborg
hans.lindborg@umea.se

Umeå 2014

Kulturhuvudstadssatsningens
Twitter-flöde, används inte längre

Robert Rösth
robert.rosth@umea.se

Visit Umeå

Visit Umeå är turistcenter och informerar om evenemang och besöksmål i Umeåregionen.

Gabriella Hed Vall
gabriella.hed-vall@visitumea.se

 

Instagram

Youtube

Kanal

Information

Kontaktpersoner

Umeå kommun

Kommunens officiella Youtube-kanal, används bland annat för att direktsända kommunfullmäktiges sammanträden

Ulrika Björn
ulrika.bjorn@umea.se

Aros

Sysselsättning inom socialpsykiatrin


Be Green Umeå

Projektet Be Green Umeås Youtube-kanal, används inte längre. Sista filmklippet publicerades i april 2015.


Forslundagymnasiet

 

Siv Andersson
siv.andersson@umea.se

För- och grundskolan



Idéan



Kultur för seniorer



Minabibliotek

Umeåregionens bibliotekssamarbete

Anna Östman
anna.ostman@umea.se

Anna Sahlén
anna.sahlen@umea.se

Naturskolan

 

Hans Lindborg
hans.lindborg@umea.se

SlashUng


Gerda Berglund
gerda.berglund@umea.se

Umelagun



Umeå gymnasieskola


Andreas Moberg
andreas.moberg@umea.se

Umeå2014

Kulturhuvudstadssatsningens Youtube-kanal, används inte längre, sista filmklippet publicerades i oktober 2015

Robert Rösth
robert.rosth@umea.se

 

Flickr

Kanal

Information

Kontaktperson

Umeå kommun

Umeå kommuns officiella Flickr-kanal

Ulrika Björn
ulrika.bjorn@umea.se

Forslundagymnasiet

 

Siv Andersson
siv.andersson@umea.se

Minabibliotek.se

 

Anna Östman
anna.ostman@umea.se

Anna Sahlén
anna.sahlen@umea.se

Umeaung

 

Gerda Berglund
gerda.berglund@umea.se

Umeå2014

Kulturhuvudstadssatsningens Flickr, används inte längre

Robert Rösth
robert.rosth@umea.se

 

Linkedin

Kanal

Information

Kontaktperson

Umeå kommun



 

Bloggar

Kanal

Information

Kontaktperson

Bygget av Hedlunda förskola


Gun Stolt
gun.stolt@umea.se

Fridhemsgymnasiet

Vårt röda rum

Maria Hedberg
maria.hedberg@umea.se

Fridhemsgymnasiet, restaurangen

Fridhemsgymnasiets restaurang

Maria Hedberg
maria.hedberg@umea.se

För- och grundskolan

Elevhälsan, alternativa verktyg

Annika A Davidsson
annika.davidsson@umea.se

För- och grundskolan

Elevhälsan, lp, unikation, läs och skrivutveckling


Kvinnohistoriskt museum



Skapande skola om musik



Umeå 2014

Stafettblogg 2006–2009 inför kultur­huvudstadssatsningen, används inte längre

Robert Rösth
robert.rosth@umea.se

 

Sidan har granskats 2018-02-14

Sidans kortadress: www.umea.se/socialamedier

Kontakt

Umeå kommun
Skolgatan 31A
901 84 Umeå
090-16 10 00

Kontaktvägar

Genvägar

Umeå är en kulturstad i Europa. Här finns två universitet, ett livskraftigt näringsliv och ett attraktivt utbud av kultur och fritid.
Umeå kommun är regionens största arbetsgivare. Med gemensamma krafter skapar vi välfärd och samhällsnytta för kommunens invånare.