Startsida Umeå kommun

Grundskolor

Studie- och yrkesvägledare finns på alla kommunala 7–9-grundskolor. Om du har frågor om gymnasieval eller arbetsmarknad kan du vända dig till den studie- och yrkesvägledare som finns på din skola.

Bräntbergsskolan

Annelie Fredriksson
090-16 56 10
070-213 06 06
annelie.fredriksson@umea.se

Carlshöjdsskolan

Nina Wendel
070-655 21 98
nina.wendel@umea.se

Ersängsskolan

Annelie Fredriksson
090-16 56 10
070-213 06 06
annelie.fredriksson@umea.se

Grubbeskolan

Birgit Lindberg
torsdag-fredag
090-16 26 63
birgit.lindberg@umea.se

Hagaskolan grundskola

Annica Ceder 
090-16 26 84
070-655 13 28
annica.ceder@umea.se

Hagaskolan grundsärskola

Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se    

Hörnefors skola 

Johan Nilsson
072-243 23 25
johan.nilsson@umea.se

Linneaskolan

Johan Nilsson
072-243 23 25
johan.nilsson@umea.se


Obbola skola

Nina Wendel
070-655 21 98
nina.wendel@umea.se

Sjöfruskolan

Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se

Storsjöskolan

Erik Westerlind
090-16 47 47
erik.westerlind@umea.se

Sävar skola

Elin Engbo
070-230 33 27
elin.engbo@umea.se

Tegs centralskola

Jennifer Carlström
090-16 53 11
jennifer.karlstrom@umea.se

Nina Wendel
070-655 21 98
nina.wendel@umea.se

Västangårds skola

Rebecca Hedman Alfredsson
073-087 04 26
rebecca.hedman.alfredsson@umea.se

Ålidhemsskolan

Erik Westerlind
090-16 44 41
erik.westerlind@umea.se

Kontakt

Jeanette Haglund
enhetschef
070-677 33 49
jeanette.haglund@umea.se

Coronavirus

Råd från myndigheter/advice from authorities: www.umea.se/coronavirus