Startsida Umeå kommun

Grundskolor

Studie- och yrkesvägledare finns på alla kommunala grundskolor 7–9. Om du har frågor om gymnasieval eller arbetsmarknad kan du vända dig till den studie- och yrkesvägledare som finns på din skola.

Skolor

Bräntbergsskolan

Annelie Fredriksson
070-213 06 06
annelie.fredriksson@umea.se

Carlshöjdsskolan

Rebecca Hedman Alfredsson (vik)
073-087 04 26
rebecca.hedman.alfredsson@umea.se

Ersängsskolan

Erik Westerlind (vik)
070-295 69 10
erik.westerlind@umea.se

Grubbeskolan

Birgit Wennerling Lindberg
070-655 18 59
birgit.lindberg@umea.se

Hagaskolan grundskola

Annica Ceder
070-655 13 28
annica.ceder@umea.se

Hagaskolan grundsärskola

Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se    

Hörnefors centralskola 

Johan Nilsson
072-243 23 25
johan.nilsson@umea.se

Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se

Linneaskolan

Johan Nilsson
072-243 23 25
johan.nilsson@umea.se


Maja Beskowskolan

Champa Hansson (vik)
070-686 41 25
champa.hansson@umea.se

Obbola skola

Rebecca Hedman Alfredsson (vik)
073-087 04 26
rebecca.hedman.alfredsson@umea.se

Sjöfruskolan

Catharina Dragenius
073-064 40 41
catharina.dragenius@umea.se

Storsjöskolan

Johan Nilsson
072-243 23 25
johan.nilsson@umea.se

Sävar

Champa Hansson (vik)
070-686 41 25
champa.hansson@umea.se

Tegs centralskola

Rebecca Hedman Alfredsson (vik)
073-087 04 26
rebecca.hedman.alfredsson@umea.se

Nina Wendel
processledare 50%
070-655 21 98
nina.wendel@umea.se

Västangård

Annelie Fredriksson
070-213 06 06
annelie.fredriksson@umea.se

Ålidhemsskolan

Erik Westerlind (vik)
070-295 69 10
erik.westerlind@umea.se

Processledare skola – näringsliv

Anna Isaksson Asplund
processledare 0,75%
anna.asplund@umea.se

Kontakt

Jeanette Haglund
enhetschef
070-677 33 49
jeanette.haglund@umea.se

Coronavirus

Råd från myndigheter/advice from authorities: www.umea.se/coronavirus